IPC-UDBW3558R-ZAS-S2 - 2.7-13.5 mm - 5Mpix Starlight, 40m, audio and alarm I/O, MIC, antivandal, SMD Plus, oc
Outdoor antivandal camera WizSense Series Starlight sensor. Integrated microphone. Smart SMD 4.0 motion detection and perimeter protection with human/vehicle object categorization. 5 Mpix, 40 m smart IR illumination, 2.7-13.5 mm lens (113°-31°...
Product code: 2404-045 EAN: 6939554945236 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Outdoor antivandal camera WizSense Series Starlight sensor. Integrated microphone. Smart SMD 4.0 motion detection and perimeter protection with human/vehicle object categorization. 5 Mpix, 40 m smart IR illumination, 2.7-13.5 mm lens (113°-31° angle). Micro SD card slot, audio and alarm I/O. Power supply PoE or 12 VDC.
| Device Type | IP Camera |
| Production | Dome |
| Line | WizSense Series |
| Sensing Element | 1/2.7" 5Megapixel progressive scan CMOS |
| Light sensitivity | 0.007 lux@F1.5 (Color, 30 IRE) 0.0007 lux@F1.5 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, SMD Plus |
| Night Mode | real DEN/NOC mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Illuminance | 40 m |
| Lens Type | motor |
| Lens | 2,7-13,5 mm |
| Angle of view (horizontal) | 113°-31° |
| Resolution | 5 Mpix |
| Pixel count | 2960 x 1668 px |
| Frame rate | 20 sn/s at 5 Mpix |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | SmartPSS/Lite software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, Web browsers |
| WDR | 120 dB |
| Intelligent Video Analysis | Smart Motion Detection SMD Plus and Perimeter Protection with Human and Vehicle Object Categorization |
| Adjustable Features | BLC, HLC, WDR, AWB, AGC, DNR, ROI, Smart Illumination, Image Rotation, Mirror, Privacy Masking |
| Audio I/O | Integrated Microphone |
| Alarm I/O | 1 channel in: 5 mA 3V-5VDC / 1 channel out: 300 mA 12 VDC |
| SD card | Micro SD (max.256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power | PoE or 12 VDC/Basic: 2.4 W (12 VDC); 3 W (PoE) Max (H.265+ max. resolution + max. stream + WDR + IR intensity + IVS): 6.2 W (12 VDC); 7.4 W (PoE) |
| PoE type | 15.4 W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Antivandal | IK10 |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















