IPC-HDBW5541R-ASE-S3 BLACK - 2.8 mm - black 5Mpix Starlight, 50m, WDR, IVS, AI, SD, popl., antiv.
Robust black outdoor anti-vandal dome IP camera WizMind S series with fixed lens 2.8 mm (angle 111°), Smart IR range 50 m. Resolution 5 Mpix. The camera is equipped with AI artificial intelligence, IVS rules, perimeter protection with object...
Product code: 2306-078 EAN: 6923172578716 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Robust black outdoor anti-vandal dome IP camera WizMind S series with fixed lens 2.8 mm (angle 111°), Smart IR range 50 m. Resolution 5 Mpix. The camera is equipped with AI artificial intelligence, IVS rules, perimeter protection with object classification person vehicle SMD 3.0, face detection, added and disappeared object, people counting, metadata, heat maps, sound detection. Alarm input and output, integrated microphone, SD card slot, 12 VDC power supply or PoE/ePoE standard. Rotation in three axes. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | House |
| Advice | WizMind S |
| Sensing element | 1/2.7” 5 Megapixel progressive CMOS |
| Light sensitivity | 0.0009 lux@F1.6 (Color, 30 IRE) 0.0005 lux@F1.6 (B/W ,30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, SMD3.0, Face detection, People counting, Heat map, Smart Object Detection Abandoned/Missing, Video Metadata, Smart Sound Detection, AI SSA |
| Night mode | true DAY/NIGHT mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Glare | 50 m |
| Lens type | fixed |
| Lens | 2.8 mm |
| Angle of view (horizontal) | 111° |
| Distinction | 5 Mpix |
| Number of pixels | 2960 x 1668 px |
| Frame rate | 25 fps at 5 Mpix |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | SmartPSS/Lite software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 120dB |
| Intelligent video analysis | AI artificial intelligence, IVS rules, perimeter protection with object classification person vehicle SMD 3.0, face detection, added and disappeared object, people counting, metadata, heat maps, sound detection |
| Adjustable functions | AI, SMD 3.0., IVS, AI SSA, FD, WDR, DNR, Defog, P2P, ROI, AGC, AWB, BLC, HLC, Motion Detection, etc. |
| Audio I/O | integrated microphone |
| I/O alarm | 1 channel in: 5 mA 3V–5VDC / 1 channel out: 300 mA 12 VDC |
| SD card | Micro SD (max. 512 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE/ePoE or 12 VDC/Basic: 4.1 W (12 VDC); 5.2 W (PoE) Max. (H.265+ WDR+ Intelligence on+IR on): 6.8 W (12 VDC); 8.8W (PoE) |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal and plastic |
| Anti vandal | IK10 |
| Color | black |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















