IPC-HDBW5442E-ZE-DC12AC24V-S3 - 2.7-12 mm - 4Mpix Starlight, 40m, MIC, audio and alarm I/O, ePoE, anti-vandal, WizMind Series S detection
Robust outdoor anti-vandal dome IP camera of the WizMind Series S series with a motorized lens of 2.7-12 mm (angle 115°-47°), Smart IR range of 40 m. Resolution 4 Mpix. The camera is equipped with artificial intelligence algorithms such as smart...
Product code: 2403-011 EAN: 6923172587572 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Robust outdoor anti-vandal dome IP camera of the WizMind Series S series with a motorized lens of 2.7-12 mm (angle 115°-47°), Smart IR range of 40 m. Resolution 4 Mpix. The camera is equipped with artificial intelligence algorithms such as smart SMD 3.0 motion detection and perimeter protection with human and vehicle object categorization, forgotten and missing object detection, AI SSA function for dynamic image adaptation to ambient light conditions, face detection, person counting, video metadata, heat maps, smart search, smart sound detection. Alarm input and output, audio, integrated microphone, SD card slot, PoE/ePoE standard or 12 VDC/24 VAC power supply. Rotation in three axes. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Number of elements | House |
| Advice | WizMind Series S |
| Sensing element | 1/1.8” 4 Megapixel progressive scan CMOS |
| Light sensitivity | 0.0007 lux@F1.8 (Color, 30 IRE) 0.0004 lux@F1.8 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, SMD3.0, Smart Object Detection, AI SSA, Face detection, People Counting, Video Metadata, Heat Map, Smart search, Smart Sound Detection |
| Night mode | true DAY/NIGHT mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Glare | 40 m |
| Lens type | motor |
| Lens | 2.7-12 mm |
| Angle of view (horizontal) | 115°–47° |
| Distinction | 4 Mpix |
| Number of pixels | 2688 x 1520px |
| Frame rate | 25 fps at 4 Mpix |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | SmartPSS Lite software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 140 dB |
| Intelligent video analysis | smart SMD 3.0 motion detection and perimeter protection with human and vehicle object categorization, forgotten and missing object detection, AI SSA function for dynamic image adaptation to ambient light conditions, face detection, people counting, video metadata, heat maps, smart search, smart sound detection |
| Adjustable functions | AI SSA, BLC, HLC, WDR, AWB, AGC, DNR, ROI, EIS, Smart Illumination, Defog, AFSA, Image Rotation, Mirror, Privacy Masking |
| Audio I/O | integrated microphone, 1/1 |
| I/O alarm | 2 channel in: 5 mA 3V–5VDC / 1 channel out: 300 mA 12 VDC |
| SD card | Micro SD (max. 512 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE/ePoE or 12 VDC/24 VAC/Basic: 3.6 W (12 VDC); 4.3 W (24 VAC); 5.4 W (PoE) Max. (H.265+ WDR+ Intelligence on+IR on): 9.3 W (12 VDC); 11 W (24 VAC); 11.7W (PoE) |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal and plastic |
| Anti vandal | IK10 |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















