IPC-HDBW5241E-ZE-DC12AC24V-S3 - 2.7-13.5 mm - 2Mpix Starlight, 40m, MIC, audio and alarm I/O, ePoE, 24 VAC, WizMind S detection
WizMind S Series outdoor anti-vandal IP camera with high-sensitivity Starlight sensor. 2 Mpix resolution, integrated microphone, smart IR range of 40 m, motorized lens 2.7-13.5 mm (horizontal angle 109°-30°), micro SD card slot and alarm I/O. This...
Product code: 2403-033 EAN: 6923172587688 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
WizMind S Series outdoor anti-vandal IP camera with high-sensitivity Starlight sensor. 2 Mpix resolution, integrated microphone, smart IR range of 40 m, motorized lens 2.7-13.5 mm (horizontal angle 109°-30°), micro SD card slot and alarm I/O. This series offers smart motion detection and perimeter protection with human and vehicle object categorization, added or lost object detection, SMD3.0, AcuPick, AI SSA function to dynamically adapt the image to ambient lighting conditions, face detection, metadata-based detection, people counting, heat maps, smart search, smart sound detection. PoE/ePoE or 12 VDC/24 VAC power supply. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | House |
| Advice | WizMind Series S |
| Sensing element | 1/2.8” 2 Megapixel progressive scan CMOS |
| Light sensitivity | 0.0007 lux@F1.5 (Color, 30 IRE) 0.0004 lux@F1.5 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, SMD3.0, AcuPick, Smart abandoned object; smart missing object, AI SSA, Face detection, People Counting, Video Metadata, Heat Map, Smart Sound Detection |
| Night mode | true DAY/NIGHT mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Glare | 40 m |
| Lens type | motor |
| Lens | 2.7-13.5 mm |
| Angle of view (horizontal) | 109°-30° |
| Distinction | 2 Mpix |
| Number of pixels | 1920x1080px |
| Frame rate | 25 fps at 2 Mpix |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | SmartPSS Lite software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 120dB |
| Intelligent video analysis | smart motion detection and perimeter protection with human and vehicle object categorization, added or lost object detection, SMD3.0, AcuPick, AI SSA function for dynamic image adaptation to ambient light conditions, face detection, metadata-based detection, person counting, heat maps, Smart search, Smart sound detection |
| Adjustable functions | AI SSA, BLC, HLC, WDR, AWB, AGC, DNR, ROI, Smart Illumination, Defog, Image Rotation, Mirror, Privacy Masking, LDC |
| Audio I/O | integrated microphone, 1/1 |
| I/O alarm | 2 channels in: wet contact, 5 mA 3V–5 VDC / 1 channel out: wet contact, 300mA 12V DC |
| SD card | Micro SD (max. 512 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE/ePoE or 12 VDC/24 VAC/Basic: 3 W (12 VDC); 3.5 W (24 VAC); 4.6 W (PoE) Max. (H.265+ WDR+ Intelligence on+IR on): 9.2 W (12 VDC); 10.8 W (24 VAC); 11.5W (PoE) |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Anti vandal | IK10 |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















