IPC-HDBW5842E-ZHE-S3 - 2.7-12 mm - 8Mpix Starlight, 40m, MIC, audio and alarm I/O, ePoE, 12 VDC/24 VAC, antivandal, EPTZ, WizMind Series
Outdoor antivandal WizMind S, Starlight sensor. 8 Mpix, smart IR 40 m, 2.7-12 mm (113°-47°) lens, micro SD, audio, alarm I/O. FW with SMD 3.0 motion detection, perimeter with human/vehicle categorization, forgotten/disappeared object detection. AI...
Product code: 2312-052 EAN: 6923172588821 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Outdoor antivandal WizMind S, Starlight sensor. 8 Mpix, smart IR 40 m, 2.7-12 mm (113°-47°) lens, micro SD, audio, alarm I/O. FW with SMD 3.0 motion detection, perimeter with human/vehicle categorization, forgotten/disappeared object detection. AI SSA for dynamic image matching, face detection, person counting, video metadata, heatmaps, smart search, audio detection. Powered by PoE/ePoE or 12VDC/24VAC.
| Device Type | IP Camera |
| Production | Dome |
| Line | WizMind Series S |
| Sensing Element | 1/1.8" 8Megapixel progressive scan CMOS |
| Light sensitivity | 0.0008 lux@F1.8 (Color, 30 IRE) 0.0004 lux@F1.8 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, SMD3.0, EPTZ, Smart Object Detection, AI SSA, Face detection, People Counting, Video Metadata, Heat Map, Smart Search, Smart Sound Detection |
| Night Mode | real DEN/NOC mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Illuminance | 40 m |
| Lens Type | motor |
| Lens | 2,7-12 mm |
| Angle of view (horizontal) | 113°-47° |
| Resolution | 8 Mpix |
| Pixel count | 3840 x 2160 px |
| Frame rate | 25 sn/s at 8 Mpix |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | Software SmartPSS/Lite, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life apps, web browsers |
| WDR | 120 dB | Intelligent video analysis | Smart motion detection SMD 3.0 and perimeter protection with human and vehicle object categorization, forgotten and missing object detection, AI SSA function to dynamically adapt the image to the ambient light conditions, face detection, person counting, video metadata, heat maps, smart search, Smart Audio Detection |
| Settable Functions | EPTZ, AI SSA, BLC, HLC, WDR, AWB, AGC, DNR, ROI, EIS, Smart Illumination, Defog, Image Rotation, Mirror, Privacy Masking |
| Audio I/O | Integrated Microphone |
| Alarm I/O | 2 channel in: 5 mA 3V-5VDC / 1 channel out: 300 mA 12 VDC |
| SD card | Micro SD (max.512 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power | PoE/ePoE or 12 VDC/24 VAC/Basic: 4.1 W (12 VDC); 4.9 W (24 VAC); 5.9 W (PoE) Max (H.265+ WDR+ Intelligence on+IR on): 10.0 W (12 VDC); 11.7 W (24 VAC); 12.2 W (PoE) |
| PoE type | 15.4 W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal and plastic |
| Antivandal | IK10 |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















