IPC-HDBW3842R-ZAS - 2.7-12 mm - 8Mpix Starlight, 40m, audio and alarm I/O, MIC, anti-vandal, AI, SMD4.0, SSA, Quick Pick
WizSense Series outdoor anti-vandal camera with highly sensitive Starlight sensor. Integrated microphone. SMD 4.0 smart motion detection and perimeter protection with human and vehicle object categorization, AI SSA function for dynamic image...
Product code: 2312-114 EAN: 6923172595287 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
WizSense Series outdoor anti-vandal camera with highly sensitive Starlight sensor. Integrated microphone. SMD 4.0 smart motion detection and perimeter protection with human and vehicle object categorization, AI SSA function for dynamic image adaptation to ambient light conditions, Quick Pick function, smart search. 8 Mpix resolution, smart IR illumination 40 m, lens 2.7-12 mm (horizontal angle 113°-47°). Micro SD card slot, audio and alarm I/O. PoE or 12 VDC power supply. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | House |
| Advice | WizSense Series |
| Sensing element | 1/1.8” 8 Megapixel progressive CMOS |
| Light sensitivity | 0.003 lux@F1.6 (Color, 30 IRE) 0.0005 lux@F1.6 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, SMD 4.0, Quick Pick, AI SSA |
| Night mode | true DAY/NIGHT mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Glare | 40 m |
| Lens type | motor |
| Lens | 2.7-12 mm |
| Angle of view (horizontal) | 113°-47° |
| Distinction | 8 Mpix |
| Number of pixels | 3840 x 2160 px |
| Frame rate | 25 fps at 8 Mpix |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | SmartPSS/Lite software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 120dB |
| Intelligent video analysis | smart SMD 4.0 motion detection and perimeter protection with human and vehicle object categorization, AI SSA function for dynamic image adaptation to ambient light conditions, Quick Pick function, smart search |
| Adjustable functions | AI SSA, BLC, HLC, WDR, AWB, AGC, DNR, ROI, EIS, Smart Illumination, Defog, AFSA, Image Rotation, Mirror, Privacy Masking |
| Audio I/O | integrated microphone |
| I/O alarm | 1 channel in: 5 mA 3V–5VDC / 1 channel out: 300 mA 12 VDC |
| SD card | Micro SD (max. 256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE or 12 VDC/Basic: 3.6 W (12 VDC); 4.3 W (PoE) Max. (WDR + IR intensity + Intelligence): 7.2 W (12 VDC); 8.5W (PoE) |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Anti vandal | IK10 |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















