IPC-HDBW5442R-ASE-S3 - 2.8 mm - 4Mpix Starlight, IR 50m, AI, SMD3.0, MIC, face detection, sound, people counting, metadata, heat maps
Robust outdoor anti-vandal dome IP camera of the WizMind Series S series, 2.8 mm (112°) lens, integrated microphone, smart IR range of 50 m. 4 Mpix resolution. The camera is equipped with artificial intelligence algorithms for perimeter protection...
Product code: 2310-117 EAN: 6923172588227 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Robust outdoor anti-vandal dome IP camera of the WizMind Series S series, 2.8 mm (112°) lens, integrated microphone, smart IR range of 50 m. 4 Mpix resolution. The camera is equipped with artificial intelligence algorithms for perimeter protection with object classification person vehicle SMD 3.0, face detection, added and disappeared object, people counting, metadata, intelligent sound detection, heat maps. Alarm input and output, audio, SD card slot, PoE/ePoE or 12 VDC power supply. Rotation in three axes. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | House |
| Advice | WizMind Series S |
| Sensing element | 1/1.8” 4 Megapixel progressive scan CMOS |
| Light sensitivity | 0.0007 lux@F1.6 (Color, 30IRE) 0.0004 lux@F1.6 (B/W, 30IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, Smart Object Detection, SMD 3.0, AI SSA, Face Detection, People Counting, Heat Map, Video Metadata, Smart Search, Smart Sound Detection |
| Night mode | true DAY/NIGHT mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Glare | 50 m |
| Lens type | fixed |
| Lens | 2.8 mm |
| Angle of view (horizontal) | 112° |
| Distinction | 4 Mpix |
| Number of pixels | 2688 x 1520px |
| Frame rate | 25 fps at 4 Mpix |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | SmartPSS/Lite software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 140 dB |
| Intelligent video analysis | AI artificial intelligence, IVS rules, perimeter protection with object classification person vehicle SMD 3.0, face detection, added and disappeared object, people counting, metadata, intelligent sound detection, heat maps |
| Adjustable functions | AI, IVS, SMD, BLC, HLC, WDR, AI SSA, AWB, AGC, DNR, ROI, EIS, Defog, Image Rotation, Mirror, Privacy Masking, Motion Detection |
| Audio I/O | integrated microphone |
| I/O alarm | 1 channel in: 5 mA 3V–5VDC / 1 channel out: 300 mA 12 VDC |
| SD card | Micro SD (max. 512 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE/ePoE or 12 VDC/Basic: 4.1 W (12 VDC); 5.2 W (PoE) Max. (H.265 + WDR+ Intelligence on + IR on): 6.8 W (12 VDC); 8.8W (PoE) |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Anti vandal | IK10 |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















