JA-162PB* - white - wireless PIR + glass breakage
JA-162PB is a wireless motion detector and glass break detector in one device. Each detector communicates with the control panel as a separate device. Type of device wireless PIR + glass breakage Power supply 2x BAT-3VO-CR123A Battery life approx. 3...
Product code: 2309-159 EAN: 8595614122191 Producer: JABLOTRON
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
JA-162PB is a wireless motion detector and glass break detector in one device. Each detector communicates with the control panel as a separate device.
| Type of device | wireless PIR + glass breakage |
| Power supply | 2x BAT-3VO-CR123A |
| Battery life | approx. 3 years (PIR sensor sleep 5 min.) |
| Operating frequency | 868.1 MHz, Jablotron protocol |
| Signal range | up to 300 m (free terrain) |
| Current consumption | 46 µA/50 mA |
| Mounting height | 2.2 - 2.5 m above floor level |
| PIR range | 110° / 12m (with prime lens) |
| Audio range | 90°/9 m (glass min. 60 x 60 cm) |
| Cover color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















