JA-155P * - wireless ceiling PIR
The product is a wireless component of the JABLOTRON 100+ system. It is used for spatial detection of movement of people in the interior of buildings. Unlike standard PIR motion detectors from the JABLOTRON 100+ series, this detector is designed for...
Product code: 0109-810 EAN: 8595614117272 Producer: JABLOTRON
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
The product is a wireless component of the JABLOTRON 100+ system. It is used for spatial detection of movement of people in the interior of buildings. Unlike standard PIR motion detectors from the JABLOTRON 100+ series, this detector is designed for ceiling installation. The detector is only compatible with the JA-103K and JA-107K control panel.
| Type of device | wireless ceiling PIR |
| Power supply | Up to 2x CR123A (3 V / 1500 mAh) |
| Battery life | 1x CR123A 2 years / 2x CR123A 4 years |
| Working frequency | 868.1 MHz, Jablotron protocol |
| Signal range | up to 300 m (open terrain) |
| Mounting height | 2.5 - 3.5 m above floor level |
| Angle of view (horizontal) | 360 ° / 11 m (at 3.5 m installation height) |
| Compatibility | F-Link 2.0.0 and higher |
| Cover color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















