JA-150P PET * - wireless PIR with PET immunity
The product is a wireless component of the JABLOTRON 100+ system. It is used for spatial detection of movement of people in the interior of buildings. In contrast to the standard PIR motion detectors from the JABLOTRON 100+ series, its detection...
Product code: 0109-804 EAN: 8595614122641 Producer: JABLOTRON
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
The product is a wireless component of the JABLOTRON 100+ system. It is used for spatial detection of movement of people in the interior of buildings. In contrast to the standard PIR motion detectors from the JABLOTRON 100+ series, its detection characteristics have been modified and it has basic immunity against animals.
| Type of device | wireless PIR with PET immunity |
| Power supply | 2 AA alkaline batteries (LR6) 1.5V / 2400 mAh |
| Battery life | about 2 years (longest in smartwatch mode) |
| Working frequency | 868.1 MHz, Jablotron protocol |
| Signal range | up to 300 m (open terrain) |
| Mounting height | 2 m above floor level |
| Angle of view (horizontal) | 90 ° / 12 m / 90 ° / 7 m (PET immunity) |
| Cover color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















