JA-150IR * - wireless barrier with 2 beams
The wireless IR optical barrier JA-150IR is designed to indicate the violation of the space by crossing the optical link between the transmitter and receiver. It is a product of the Optex company, supplemented by transmitters compatible with the...
Product code: 0105-774 EAN: 8594052539721 Producer: JABLOTRON
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
The wireless IR optical barrier JA-150IR is designed to indicate the violation of the space by crossing the optical link between the transmitter and receiver. It is a product of the Optex company, supplemented by transmitters compatible with the JABLOTRON 100+ system.
| Type of device | wireless barrier with 2 beams |
| Power supply | 4 x Lithium battery type LSH20 (3.6 V / 13 Ah) |
| Battery life | approx. 3 years (saving mode 120 s) |
| Working frequency | 868.1 MHz, Jablotron protocol |
| Signal range | up to 300 m (open terrain) |
| Mounting height | 0.7 - 1.0 m |
| Outdoor range | max 60 m |
| Degree of protection | IP 55 |
| Weight | 3300g (receiver + transmitter) |
| Detection speed | according to the settings |
| Cover color | black |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















