JA-122PW (G) - bus PIR + MW
It is used for spatial detection of movement of people in the interior of buildings. Thanks to the combination of PIR and microwave detection (MW), the detector is highly resistant to false alarms. Upon detection, the MW detector is activated, which...
Product code: 2011-016 EAN: 8595614122160 Producer: JABLOTRON
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
It is used for spatial detection of movement of people in the interior of buildings. Thanks to the combination of PIR and microwave detection (MW), the detector is highly resistant to false alarms. Upon detection, the MW detector is activated, which confirms the previous activation by the PIR sensor. The gray lens detector provides increased resistance to white light, well above the prescribed values of the standard (up to 10,000 lux). This lens helps reduce false alarms caused, for example, by lighting the car's headlights through windows, the setting sun, lightning or reflective surfaces. False alarm resistance is adjustable in two levels for PIR and MW. The detector has a pulse response and occupies one position in the system.
| Detector type | digital dual detector on the BUS bus |
| Function | PIR + MW |
| Detector addressing in the system | one position |
| Frequency of MW part | 24.125 GHz |
| Detector settings | F-link software from PC |
| Power supply | from 12 V control panel bus (9 ... 15 V) |
| Current consumption | 5 - 16 mA |
| Mounting height | 2.5 m above floor level |
| Range | 12 m, 110 ° (with base lens) |
| Mounting / mounting | on the wall, in the corner |
| Alarm output | via BUS |
| Cover design | plastic |
| Cover color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















