JA-120PC - bus PIR with 43 ° camera
It is used for spatial detection of movement of people in the interior of buildings, including visual confirmation of the alarm. When recording motion, the camera detects a color image with a resolution of up to 640x480 pixels. Detector type digital...
Product code: 0104-803 EAN: 8594052539226 Producer: JABLOTRON
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
It is used for spatial detection of movement of people in the interior of buildings, including visual confirmation of the alarm. When recording motion, the camera detects a color image with a resolution of up to 640x480 pixels.
| Detector type | digital BUS PIR detector with camera |
| Detector addressing in the system | one position |
| Detector settings | F-link software from PC |
| Power supply | from 12 V control panel bus (9 ... 15 V) |
| Current consumption quiet / alarm | 5 mA / 110mA |
| Mounting height | 2.5 m above floor level |
| Range | 12 m, 55 ° (basic lens) |
| Angle of view (horizontal) | camera: 43 ° |
| Properties | image size: (typically) 2-10kB / 2-64kB (6kB / 35kB) |
| Mounting / mounting | on the wall, in the corner |
| Distinction | LQ 320x240; HQ 640x480 points |
| Properties | LQ image transfer time to the control panel: up to 20 sec. (ideally 10 sec.) |
| Function | create snapshot on demand |
| Function | flash range: max. 3 m |
| Alarm output | via BUS |
| Cover design | plastic |
| Cover color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















