JA-112P-GR - gray - bus PIR
The product is a bus component of the JABLOTRON 100+ and Jablotron Mercury system. It is used for the spatial detection of the movement of people in the interior of buildings. Its guaranteed detection coverage is 90°/12 m. The detector meets the...
Product code: 2309-137 EAN: 8595614129381 Producer: JABLOTRON
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
The product is a bus component of the JABLOTRON 100+ and Jablotron Mercury system. It is used for the spatial detection of the movement of people in the interior of buildings. Its guaranteed detection coverage is 90°/12 m. The detector meets the highest quality and design requirements, thanks to which it can also be used in luxurious interiors. In addition to the standard location in the corner of the room, it is possible to mount it on the surface of the wall in the JA-196PL-S frame, where the detector is partially embedded and elegantly blends in with the wall. For special applications, such as mounting on the ceiling or an inclined angle of engagement, the JA-191PL joint holder is useful.
| Detector type | digital on the BUS bus |
| Addressing the detector in the system | one position |
| Detector settings | F-link software from PC |
| Power supply | from the control panel bus 12 V (9 ... 15 V) |
| Min. current draw | 5mA |
| Max. current draw | 16mA |
| Mounting height | 2.5 m above floor level |
| Range | 12 m, 90° |
| Mounting/mounting | on the wall, in the corner, with the help of the JA-196PL-S frame, partially recessed |
| Alarm output | by BUS bus |
| Counterfeit proof. app. | adjustable in two levels |
| Properties | resistance to white light (up to 6000 Lux) |
| Control of PGM outputs | yes, PGM in the system |
| Design of the cover | plastic |
| Cover color | grey |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















