JA-120PC (90) - bus PIR with 90 ° camera
It is used for spatial detection of movement of people in the interior of buildings, including visual confirmation of the alarm. Shooting is activated by motion, so the cause of the alarm is always recorded in the image. Guaranteed detection...
Product code: 0105-038 EAN: 8595614117234 Producer: JABLOTRON
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
It is used for spatial detection of movement of people in the interior of buildings, including visual confirmation of the alarm. Shooting is activated by motion, so the cause of the alarm is always recorded in the image. Guaranteed detection coverage 90 ° / 12 m.
| Detector type | digital BUS PIR detector with camera |
| Detector addressing in the system | one position |
| Detector settings | F-link software from PC |
| Power supply | from 12 V control panel bus (9 ... 15 V) |
| Current consumption quiet / alarm | 5 mA / 250mA |
| False resistance. popl. | adjustable in two levels |
| Mounting height | 2.5 m above floor level |
| Range | 12 m, 90 ° |
| Angle of view (horizontal) | camera: 90 ° |
| Properties | image size: (typically) 2-20kB / 2-64kB (6kB / 35kB) |
| Distinction | LQ 320x240; HQ 640x480 points |
| Mounting / mounting | on the wall, in the corner |
| Properties | LQ image transfer time to the control panel: up to 20 sec. (ideally 10 sec.) |
| Properties | HQ image transfer time to the control panel: up to 130 sec. (ideally 60 sec.) |
| Function | create snapshot on demand |
| Function | flash range: max. 3 m |
| PGM output control | yes, PGM in the system |
| Alarm output | via BUS |
| Cover design | plastic |
| Cover color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















