JA-110P PET - bus PIR with PET immunity
The product is a bus component of the JABLOTRON 100+ system. It is used for spatial detection of movement of people in the interior of buildings. In contrast to the standard PIR motion detectors from the JABLOTRON 100+ series, its detection...
Product code: 0109-798 EAN: 8595614122634 Producer: JABLOTRON
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
The product is a bus component of the JABLOTRON 100+ system. It is used for spatial detection of movement of people in the interior of buildings. In contrast to the standard PIR motion detectors from the JABLOTRON 100+ series, its detection characteristics have been modified and it has basic immunity against animals.
| Detector type | digital on BUS bus |
| Detector addressing in the system | one position |
| Detector settings | F-link software from PC |
| Power supply | from 12 V control panel bus (9 ... 15 V) |
| Current consumption | 5 mA |
| Immunity to animals | yes, max. 25 kg, max. height 40 cm |
| Mounting height | 2 m above floor level |
| Range | 12 m, 90 ° / 7 m, 90 ° in PET immunity |
| Alarm output | via BUS |
| Optical indication | LED SMI (Smart memory) |
| Cover color | white |
| Cover design | plastic |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















