IPC-UFW3559S-S-IL - 2.8 mm - 5Mpix, 30m IR and 30m white LED, MIC, SMD Plus
WizSense Series Bullet Camera with Smart Dual illumination technology, 30 m IR and 30 m white LED, IVS (perimeter protection), person detection, SMD Plus (person and vehicle detection), 5 Mpix at 20 sn/s, f=2.8 mm (111° angle), D/N mechanical IR...
Product code: 2404-047 EAN: 6939554946073 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
WizSense Series Bullet Camera with Smart Dual illumination technology, 30 m IR and 30 m white LED, IVS (perimeter protection), person detection, SMD Plus (person and vehicle detection), 5 Mpix at 20 sn/s, f=2.8 mm (111° angle), D/N mechanical IR filter, PoE or 12 VDC/2.2-5.5 W, metal, white, IP67.
| Device Type | IP Camera |
| Production | Bullet |
| Series | WizSense Series | Sensing Element | 1/2.9" CMOS |
| Light Sensitivity | 0.007 Lux@F1.6(Color,30IRE) 0.0007 Lux@F1.6(B/W,30IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | IVS (Perimeter Protection); SMD; Smart Search |
| Intelligent Video Analysis | IVS (Perimeter Protection); Person Detection; SMD Plus (Person and Vehicle Detection) |
| Night Mode | In night mode, the camera uses an invisible IR illuminator that does not disturb the surroundings and displays a black and white image, when a person or vehicle is intelligently detected, the camera activates the visible white LED light and changes the image mode to color to get real perimeter intrusion information, the camera can of course also be set to normal modes, no illumination at all, night IR LED only or white LED only |
| Brightness | 30 m (IR 850 nm) 30 m (white light) |
| Lens type | fixed |
| Lens | 2,8 mm |
| Frame angle (horizontal) | 111° |
| Resolution | 5 Mpix |
| Pixel count | 2560 × 1920 px |
| Frame rate | Main stream: 2960 × 1668@(1-20 fps)/2688 × 1520@(1-25/30 fps) sub stream: 704×576@(1-25 fps)/704×480@(1-30 fps) |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ | Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | DMSS mobile app, SmartPSS Lite and DSS software, DoLynk Care management |
| Camera Pan | 0°-360° |
| Camera Tilt | 0°-90° | Camera Tilt (Roll) | 0°-360° |
| WDR | 120 dB |
| Audio I/O | Integrated microphone |
| SD card | Micro SD card (256 GB); FTP |
| Ethernet | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| Power | PoE or 12 VDC/Basic: 2.2 W (12 VDC); 2.9 W (PoE) Max (H.265+ max. resolution + max. stream + WDR + warm light intensity + IVS): 4.6 W (12 VDC); 5.5 W (PoE) |
| Material | metal |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















