IPC-HFW5849T1-ASE-LED - 3,6 mm - 8Mpix Starlight full color, white LED 50m, AI, MIC, ePoE, popl.
WizMind outdoor compact IP camera, integrated microphone and speaker, Starlight full color technology with very high 1/2 "sensor sensitivity and color night image. Fixed 3.6 mm (91 °) lens, complete with white LED light for extended...
Product code: 2204-024 EAN: 6923172524539 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
WizMind outdoor compact IP camera, integrated microphone and speaker, Starlight full color technology with very high 1/2 "sensor sensitivity and color night image. Fixed 3.6 mm (91 °) lens, complete with white LED light for extended installation options This series offers standard motion detection, AI artificial intelligence and IVS rules: perimeter protection, person and vehicle recognition, object classification, person counting, face detection, heat maps, abandoned / lost object.
| Type of device | IP camera |
| Execution | Bullet |
| Advice | WizMind |
| Sensing element | 1/2 ”8Megapixel progressive CMOS |
| Light sensitivity | 0.0005 lux @ F1.0 |
| Technology | Artifical Intelligence: Perimeter protection, SMD Plus, Face detection, Face attributes, People counting, Heat map, Object Abandoned / Missing |
| Night mode | DAY / NIGHT mode - electronic |
| IR illumination | 50 m white LED |
| Lens type | fixed |
| Lens | 3.6 mm |
| Angle of view (horizontal) | 91 ° |
| Distinction | 8 Mpix |
| Number of pixels | 3840 x 2160 px |
| Frame rate | 25 fps at 8 Mpix |
| Data compression type | H.265 + |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264 + |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | Smart PSS software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 140 dB |
| Intelligent video analysis | AI artificial intelligence and IVS rules: perimeter protection, person and vehicle recognition, object classification, person counting, face detection, heat maps, abandoned / lost object |
| Adjustable functions | AI, IVS, WDR, DNR, P2P, ROI, AGC, AWB, BLC, HLC, defog, motion detection, etc. |
| Audio I / O | integrated microphone and speaker |
| Alarm I / O | 1/1 |
| SD card | Micro SD (max.256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE / ePoE or 12VDC / Basic: 5.3 W (12 VDC); 6.2 W (PoE) Max. (H.265 + 3 streams + intelligence + LED): 11.1 W (12 VDC); 12.1 W (PoE) |
| PoE type | 15.4 W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















