IPC-PFW5849-A180-E2-ASTE - 3.6 mm - 8Mpix Starlight full color, 180°, white LED 40m, AI, MIC, EPTZ, ePoE
Starlight full color panoramic IP camera of the WizMind series of artificial intelligence with high sensitivity of the sensor. The camera has 2 fixed lenses of 3.6 mm and the resulting panoramic image (angle of view 180°) has a resolution of 8 Mpix...
Product code: 2211-133 EAN: 6923172582485 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Starlight full color panoramic IP camera of the WizMind series of artificial intelligence with high sensitivity of the sensor. The camera has 2 fixed lenses of 3.6 mm and the resulting panoramic image (angle of view 180°) has a resolution of 8 Mpix at 25 frames/s. White LED beam 40 m for extended installation options. SMD perimeter protection and motion detection with object classification, added and missing object, people counting, heat maps. Thanks to advanced target detection and tracking algorithms, Dahua EPTZ technology can simultaneously approach and track multiple people and vehicles that trigger an alarm. It provides rich detail and a panoramic view at the same time. Integrated microphone and speaker with the ability to play preset and custom announcements, two-way communication. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | Panorama |
| Advice | WizMind |
| Sensing element | 1/1.8” 2 × 4 Megapixel progressive CMOS |
| Light sensitivity | 0.0005 lux@F1.0 (Color, 30 IRE) 0.0002 lux@F1.0 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter Protection, Heat Map, People Counting, Smart Object Detection, ePTZ, ePoE, Full Color |
| Night mode | DAY/NIGHT mode - electronic |
| Glare | 40 m |
| Lens type | fixed |
| Lens | 3.6 mm |
| Angle of view (horizontal) | 180° |
| Distinction | 8 Mpix |
| Number of pixels | 4096 x 1800px |
| Frame rate | 25 fps at 8 Mpix |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | Smart PSS software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 140 dB |
| Intelligent video analysis | AI artificial intelligence + IVS rules - perimeter protection and SMD motion detection with object classification, people counting, heat maps |
| Adjustable functions | AI, IVS, SMD, SSA, ROI, WDR, Defog, 3D DNR, P2P, ROI, AGC, AWB, BLC, HLC, Motion Detection, etc. |
| Audio I/O | integrated microphone and speaker with the ability to play preset and custom announcements, two-way communication |
| I/O alarm | 1/1 |
| SD card | Micro SD (max. 512 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE+/ePoE or 12 VDC/4.8 W (12 VDC); 5.5 W (PoE), max. (WDR + intelligence + warm light + SPK): 10.5W (12 VDC); 11.8W (PoE) |
| PoE type | 30W (IEEE802.3at) PoE+ |
| Material | metal and plastic |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















