IPC-PFW3849S-A180-E2-AS-PV - 2.8mm - 8Mpix, 180° panorama, dual 25m IR and 20m white LED, active deterrence
WizSense outdoor panoramic camera with Smart dual illumination technology of 25 m IR and 20 m white LED and active intimidation. Two sensors with a total resolution of 8 Mpix and a 180° horizontal angle of view. Integrated microphone and speaker...
Product code: 2312-018 EAN: 6923172594327 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
WizSense outdoor panoramic camera with Smart dual illumination technology of 25 m IR and 20 m white LED and active intimidation. Two sensors with a total resolution of 8 Mpix and a 180° horizontal angle of view. Integrated microphone and speaker with the ability to play preset and custom announcements, two-way communication. If the perimeter is breached, the camera will trigger an audio-visual scare with a pair of warning colored LEDs (red and blue). This mode can be easily disabled using the mobile app. Smart SMD 4.0 motion detection and perimeter protection with human and vehicle object categorization, AI SSA function for dynamic image adaptation to environmental lighting conditions, Quick Pick function, smart search, EPTZ tracking of multiple objects at the same time. Integrated microphone and alarm I/O. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | Panorama |
| Advice | WizSense Series |
| Sensing element | 1/2.7” 2 × 4 Megapixel progressive CMOS |
| Light sensitivity | 0.005 lux@F1.4 (Color, 30 IRE) 0.0005 lux@F1.4 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter Protection, SMD4.0, Quick Pick, Smart Search, EPTZ, Smart Dual Light, Siren and Light Active Deterrence |
| Night mode | true DAY/NIGHT mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Glare | 25 m IR LED and 20 m white LED |
| Lens type | fixed |
| Lens | 2.8 mm |
| Angle of view (horizontal) | 180° |
| Distinction | 8 Mpix |
| Number of pixels | 4096 x 1860 px |
| Frame rate | 20 fps at 8 Mpix |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | SmartPSS/Lite software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 120dB |
| Intelligent video analysis | smart SMD 4.0 motion detection and perimeter protection with human and vehicle object categorization, AI SSA function for dynamic image adaptation to environmental lighting conditions, Quick Pick function, smart search, EPTZ tracking of multiple objects at the same time |
| Adjustable functions | AI SSA, BLC, HLC, WDR, AWB, AGC, DNR, ROI, Smart Dual Illumination, Defog, Privacy Masking |
| Audio I/O | integrated microphone and speaker with the ability to play preset and custom announcements, two-way communication |
| I/O alarm | 1 channel in: 5 mA 3V–5VDC / 1 channel out: 300 mA 12 VDC |
| SD card | Micro SD (max. 256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE or 12 VDC/Basic: 3.4 W (12 VDC); 3.8 W (PoE) Max. (H.265+WDR+ warm light+siren and light active deterrence + intelligence on): 9 W (12 VDC); 10.3W (PoE) |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















