IPC-PFW81642-A180-DC12AC24V - 16Mpix, panorama 180°, IR 30m, EPTZ, vehicle traffic density, Counting people and crowd density
WizMind Series outdoor panoramic anti-vandal camera. Four sensors with a total resolution of 16 Mpix and a 180° horizontal angle of view. IR glare 30 m. Perimeter protection with human and vehicle object categorization, smart search function, EPTZ...
Product code: 2403-019 EAN: 6923172548320 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
WizMind Series outdoor panoramic anti-vandal camera. Four sensors with a total resolution of 16 Mpix and a 180° horizontal angle of view. IR glare 30 m. Perimeter protection with human and vehicle object categorization, smart search function, EPTZ tracking of multiple moving objects at the same time, vehicle traffic density and parking, counting people and crowd density. Micro SD card slot, audio and alarm I/O. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | Panorama |
| Advice | WizMind Series |
| Sensing element | 1/1.8” 2 × 4 Megapixel progressive CMOS |
| Light sensitivity | 0.001 lux@F1.6 (Color, 30 IRE) 0.0001 lux@F1.6 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter Protection, Smart Search, EPTZ, Vehicle density; parking upper limit; vehicle congestion alarm, Crowd map, global people counting; people counting in area |
| Night mode | true DAY/NIGHT mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Glare | 30 m |
| Lens type | fixed |
| Lens | 2.8 mm |
| Angle of view (horizontal) | 180° |
| Distinction | 8 Mpix |
| Number of pixels | 5520 x 2700 px |
| Frame rate | 25 fps at 8 Mpix |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | SmartPSS Lite software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| Intelligent video analysis | perimeter protection with human and vehicle object categorization, smart search function, EPTZ tracking of multiple objects simultaneously, vehicle traffic density, counting people and crowd density |
| Adjustable functions | DWDR, DNR, AGC, AWB, BLC, HLC, Region of Interest (RoI), Defog, Privacy Masking |
| Audio I/O | 1/1 |
| I/O alarm | 2 channel in: 5 mA 3V–5VDC / 2 channels out: 1,000 mA 30 VDC/500 mA 50 VAC |
| SD card | Micro SD (max. 256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100/1000 Mbps) |
| Power supply | PoE+ or 12 VDC/24 VAC/Basic: 8.2 W (12 VDC); 9.7 W (24 VAC); 9.7 W (PoE) Max. (WDR + IR intensity + intelligence on + max. stream): 21.5 W (12 VDC); 24.2 W (24 VAC); 24.2W (PoE) |
| PoE type | 30W (IEEE802.3at) PoE+ |
| Material | metal and plastic |
| Anti vandal | IK10 |
| Color | silver |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















