IPC-HUM8441-E1-L1 - 2.8 mm - indoor camera and web server set, 4Mpix Starlight, WDR, AI, alarm
A set of indoor mini IP cameras designed for concealed mounting in combination with a web server module (together). Recessed fixed pinhole lens 2.8 mm (angle 101 °). 4 Mpix resolution with a frequency of 25 frames / s. AI Artificial Intelligence...
Product code: 2201-098 EAN: 6923169703640 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
A set of indoor mini IP cameras designed for concealed mounting in combination with a web server module (together). Recessed fixed pinhole lens 2.8 mm (angle 101 °). 4 Mpix resolution with a frequency of 25 frames / s. AI Artificial Intelligence and IVS Rules: Perimeter Protection, Person and Vehicle Recognition, Object Classification, Face Detection, Six Face Attributes, Hangout Detection, People Gathering, Abandoned / Lost Object. WDR and 3D-DNR functions increase image quality in demanding lighting conditions. Alarm 2/2, audio 1/1, micro SD slot, PoE or 12 VDC, metal. Sahua sample videos on youtube.
| Type of device | IP camera |
| Execution | Special |
| Advice | Pinhole WizMind Series |
| Sensing element | 1 / 2.7 ”4Megapixel progressive scan STARVIS ™ CMOS |
| Light sensitivity | 0.005 Lux@F2.0 (Color, 30 IRE) 0.0005 Lux@F2.0 (B / W, 30 IRE) |
| Technology | Artifical Intelligence: Perimeter protection, SMD Plus, Face detection, Face Attributes, Object Abandoned / Missing |
| Night mode | DAY / NIGHT mode - electronic |
| Lens type | fixed |
| Lens | 2.8 mm |
| Angle of view (horizontal) | 101 ° |
| Distinction | 4 Mpix |
| Number of pixels | 1520 x 2688 px |
| Frame rate | 25 fps at 4 Mpix |
| Data compression type | H.265 + |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264 + |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | Smart PSS software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 120 dB |
| Intelligent video analysis | AI artificial intelligence and IVS rules: perimeter protection, person and vehicle recognition, object classification, face detection, six face attributes, fringe detection, gathering, abandoned / lost object |
| Adjustable functions | AI, IVS, WDR, DNR, P2P, ROI, AGC, AWB, BLC, HLC, motion detection, etc. |
| Audio I / O | 1/1 |
| Alarm I / O | 2/2 |
| SD card | Micro SD (max.256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE or 12VDC / Basic: 2.4W (12V DC); 3W (PoE) Max. (Intelligence + WDR): 3.9W (12V DC); 4.8W (PoE) |
| PoE type | 15.4 W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal cover |
| Color | black |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















