HY-SAV849HAP-E - 2.0 mm - indoor, optical smoke detector with 5Mpix camera, AI, WDR
Optical smoke fire detector with PoE power supply or 12VDC, built-in siren and LED signaling. Optical smoke detection is based on the principle of smoke entering the evaluation chamber, which is illuminated by an IR diode. The detector reacts to the...
Product code: 2112-016 EAN: 6923172532657 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Optical smoke fire detector with PoE power supply or 12VDC, built-in siren and LED signaling. Optical smoke detection is based on the principle of smoke entering the evaluation chamber, which is illuminated by an IR diode. The detector reacts to the presence of smoke by lighting the LED diode and activating the siren. Also supplemented with an internal IP camera (horizontal 144°), WDR. Intelligent fire and smoke detection, SMD motion detection with categorization, other detection. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | Special |
| Advice | AI-fire Smoke Sensing |
| Sensing element | 1/2.7" CMOS |
| Light sensitivity | 0.007Lux (color) 0.003Lux (dark) 0Lux (IR) |
| Technology | AI-fire Smoke Sensing Network Camera |
| Night mode | real DAY/NIGHT mode - ICR (IR cut filter) |
| Glare | 20 m |
| Lens type | fixed |
| Lens | 2.0 mm |
| Angle of view (horizontal) | 144° |
| Distinction | 5 Mpix |
| Number of pixels | 2592 x 1944 px |
| Frame rate | 20 fps at 5 Mpix |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Settings | Smart PSS software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 90dB |
| Intelligent video analysis | intelligent fire and smoke detection, SMD motion detection with categorization, other detection |
| Adjustable functions | AI, IVS, WDR, DNR, P2P, ROI, AGC, AWB, BLC, motion detection, etc. |
| Audio I/O | built-in microphone and audio siren with the ability to play preset and custom announcements |
| I/O alarm | 2/2 |
| SD card | Micro SD (max. 256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE or 12VDC/Basic power consumption: 2.1W (12V DC); 2W (PoE) Max. power consumption (ICR + IR LED intensity): 4.9W (12V DC); 4.8W (PoE) |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | plastic |
| Color | black |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















