IPC-HFW5442E-ZE-S3 BLACK - 2.7-12 mm - black 4Mpix Starlight, 60m, extended AI, SMD3.0, SSA, MIC, audio and alarm I/O, ePoE, anti-vandal
Outdoor anti-vandal IP camera WizMind S series, highly sensitive Starlight sensor and integrated microphone. 4 Mpix resolution, IR LED 60 m, motorized lens 2.7 - 12 mm (115°–47°). AI artificial intelligence, IVS rules, perimeter protection with...
Product code: 2306-093 EAN: 6923172578730 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Outdoor anti-vandal IP camera WizMind S series, highly sensitive Starlight sensor and integrated microphone. 4 Mpix resolution, IR LED 60 m, motorized lens 2.7 - 12 mm (115°–47°). AI artificial intelligence, IVS rules, perimeter protection with object classification person vehicle SMD 3.0, face detection, added and disappeared object, people counting, metadata, intelligent sound detection, heat maps. Micro SD card slot, audio and alarm I/O. PoE/ePoE or 12 VDC power supply. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | Bullet |
| Advice | WizMind S |
| Sensing element | 1/1.8" 4 Megapixel CMOS image sensor |
| Light sensitivity | 0.0007 lux@F1.8 (Color, 30 IRE) 0.0004 lux@F1.8 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, SMD3.0, Face detection, People counting, Heat map, Smart Object Detection Abandoned/Missing, Video Metadata, Smart Sound Detection, AI SSA |
| Night mode | true DAY/NIGHT mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Glare | 60 m |
| Lens type | motor |
| Lens | 2.7-12 mm |
| Angle of view (horizontal) | 115°–47° |
| Distinction | 4 Mpix |
| Number of pixels | 2688 x 1520px |
| Frame rate | 25 fps at 4 Mpix |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | SmartPSS/Lite software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 140 dB |
| Intelligent video analysis | AI artificial intelligence, IVS rules, perimeter protection with object classification person vehicle SMD 3.0, face detection, added and disappeared object, people counting, metadata, intelligent sound detection, heat maps |
| Adjustable functions | AI, IVS, SMD, AI SSA, ROI, WDR, Defog, 3D DNR, P2P, ROI, AGC, AWB, BLC, HLC, Motion Detection, etc. |
| Audio I/O | integrated microphone |
| I/O alarm | 2 channel in: 5 mA 3V–5VDC / 1 channel out: 300 mA 12 VDC |
| SD card | Micro SD (max. 512 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE/ePoE or 12 VDC/Basic: 3.7 W (12 VDC); 4.9 W (PoE) Max. (H.265+ WDR+ Intelligence on+IR on): 9.8 W (12 VDC); 12.3W (PoE) |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal and plastic |
| Anti vandal | IK10 |
| Color | black |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















