IPC-HFW5241E-ASE-S3 - 2.8mm - 2Mpix Starlight, 50m, WizMind Series S detection, MIC, audio and alarm I/O, ePoE
WizMind Series S outdoor IP camera with highly sensitive Starlight sensor. Smart motion detection and perimeter protection with human and vehicle object categorization, added or lost object detection, SDM3.0, AcuPick, AI SSA function for dynamic...
Product code: 2310-106 EAN: 6923172585219 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
WizMind Series S outdoor IP camera with highly sensitive Starlight sensor. Smart motion detection and perimeter protection with human and vehicle object categorization, added or lost object detection, SDM3.0, AcuPick, AI SSA function for dynamic image adaptation to ambient lighting conditions, face detection, metadata-based detection, person counting, heat maps, smart search, smart sound detection. 2 Mpix resolution, integrated microphone, smart IR range of 50 m, fixed lens 2.8 mm (horizontal angle 106°), micro SD card slot, audio and I/O alarm. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | Bullet |
| Advice | WizMind Series S |
| Sensing element | 1/2.8” 2 Megapixel progressive scan CMOS |
| Light sensitivity | 0.0007 lux@F1.6 (Color, 30 IRE) 0.0004 lux@F1.6 (B/W,30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, SMD3.0, Smart abandoned object; smart missing object, AcuPick, AI SSA, Face detection, People Counting, Video Metadata, Heat Map, Smart Sound Detection |
| Night mode | true DAY/NIGHT mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Glare | 50 m |
| Lens type | fixed |
| Lens | 2.8 mm |
| Angle of view (horizontal) | 106° |
| Distinction | 2 Mpix |
| Number of pixels | 1920x1080px |
| Frame rate | 25 fps at 2 Mpix |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | SmartPSS Lite software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 120dB |
| Intelligent video analysis | smart motion detection and perimeter protection with human and vehicle object categorization, detection of added or lost object, SMD3.0, AcuPick, AI SSA function for dynamic image adaptation to ambient light conditions, face detection, metadata-based detection, person counting, heat maps, Smart search, Smart sound detection |
| Adjustable functions | AI SSA, BLC, HLC, WDR, AWB, AGC, DNR, ROI, Smart Illumination, Defog, Image Rotation, Mirror, Privacy Masking, LDC |
| Audio I/O | integrated microphone, 1/1 |
| I/O alarm | 1 channels in: wet contact, 5 mA 3V–5 VDC / 1 channel out: wet contact, 300mA 12V DC |
| SD card | Micro SD (max. 512 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE/ePoE or 12 VDC/Basic: 4 W (12 VDC); 5.8 W (PoE) Max. (H.265+ WDR+ Intelligence on+IR on): 6.2 W (12 VDC); 8.3W (PoE) |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















