IPC-HFW2249S-S-IL - 2.8 mm - 2Mpix Smart Dual illumination, 30m, AI, MIC
Outdoor bullet IP camera of the WizSense series with dual illumination technology, integrated microphone, artificial intelligence and high sensor sensitivity. In night mode, the camera uses an invisible IR light that does not disturb the...
Product code: 2207-087 EAN: 6923172537720 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Outdoor bullet IP camera of the WizSense series with dual illumination technology, integrated microphone, artificial intelligence and high sensor sensitivity. In night mode, the camera uses an invisible IR light that does not disturb the surroundings and displays a black-and-white image, when intelligently detecting a person or vehicle, the camera activates a visible white LED light and changes the image mode to color to obtain real information about perimeter violations. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | Bullet |
| Advice | WizSense |
| Sensing element | 1/2.8” 2 Megapixel progressive CMOS |
| Light sensitivity | 0.002 lux@F1.6 (Color, 30 IRE) 0.0002 lux@F1.6 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Smart Dual Illumination, Artificial Intelligence, Perimeter protection, SMD Plus |
| Night mode | in night mode, the camera uses an invisible IR illuminator that does not disturb the surroundings and displays a black and white image, when intelligently detecting a person or vehicle, the camera activates a visible white LED light and changes the image mode to color to obtain real information about perimeter violations |
| Glare | 30 m IR LED and 15 m white LED |
| Lens type | fixed |
| Lens | 2.8 mm |
| Angle of view (horizontal) | 107° |
| Distinction | 2 Mpix |
| Number of pixels | 1920x1080px |
| Frame rate | 25 fps at 2 Mpix |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | Smart PSS software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 120dB |
| Intelligent video analysis | AI artificial intelligence + IVS rules - perimeter protection and SMD Plus motion detection with object classification |
| Adjustable functions | AI, IVS, WDR, DNR, P2P, ROI, AGC, AWB, BLC, HLC, motion detection, etc. |
| Audio I/O | integrated microphone |
| SD card | Micro SD (max. 256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE or 12 VDC/Basic: 1.6 W (12 VDC); 1.9 W (PoE); Max. (H.265 + intelligence + WDR + warm light): 3.8 W (12 VDC); 4.4W (PoE) |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















