IPC-HDBW3849R1-ZAS-PV - 2.7-13.5mm - 8Mpix Smart Dual Backlight, AI, SMD4.0, MIC, Active Intimidation
Outdoor anti-vandal IP dome camera combining black and white and color night images and active intimidation with an audio siren with a pair of warning colored LEDs (red and blue). This camera uses standard IR light in black and white night mode. The...
Product code: 2303-039 EAN: 6923172554963 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Outdoor anti-vandal IP dome camera combining black and white and color night images and active intimidation with an audio siren with a pair of warning colored LEDs (red and blue). This camera uses standard IR light in black and white night mode. The moment the artificial intelligence detects a person in the space in front of the camera, it activates the white LED light, starts the audio visual intimidation and switches the mode to a color image. You can choose a preset or custom audio notification. This mode can be easily disabled using the mobile app. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | House |
| Advice | WizSense |
| Sensing element | 1/2.8” 8 Megapixel progressive CMOS |
| Light sensitivity | 0.004 lux@F1.0 (Color, 30 IRE) 0.0004 lux@F1.0 (B/W, 30 IRE) 0 lux (illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence - Perimeter protection, SMD 4.0, AI SSA |
| Night mode | in night mode, the camera uses an invisible IR light that does not disturb the surroundings and displays a black-and-white image, when intelligently detecting a person, the camera activates a visible white LED light and changes the image mode to color to obtain real information about perimeter violations |
| Glare | 50 m IR LED and 40 m white LED |
| Lens type | motor |
| Lens | 2.7-13.5 mm |
| Angle of view (horizontal) | 108°-34° |
| Distinction | 8 Mpix |
| Number of pixels | 3840 x 2160 px |
| Frame rate | 25 fps at 8 Mpix |
| Data compression type | H.265 AI |
| Data compression type | H.264 AI |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | Smart PSS software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 120dB |
| Intelligent video analysis | AI artificial intelligence + IVS rules - perimeter protection and motion detection SMD 4.0 with object classification |
| Adjustable functions | AI, SMD 4.0., IVS, SSA, WDR, DNR, P2P, ROI, AGC, AWB, BLC, HLC, defog, motion detection, etc. |
| Audio I/O | integrated dual microphone and speaker (two-way audio communication option) |
| I/O alarm | 1/1 |
| SD card | Micro SD (max. 256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE or 12 VDC/4.4 W (12 VDC); 5.8 W (PoE) Max. (H.265+main stream/IR intensity+warm light on): 7.9 W (12 VDC); 10.1W (PoE) |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Anti vandal | IK10 |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















