IPC-UDBW3258R-ZAS - 2.7-13.5 mm - 2Mpix Starlight, IR 40m, MIC, SMD Plus, audio and alarm I/O, anti-vandal
WizSense Series outdoor anti-vandal camera. Integrated microphone. SMD Plus smart motion detection and perimeter protection with human and vehicle object categorization. 2 Mpix resolution, smart IR illumination 40 m, lens 2.7-13.5 mm (horizontal...
Product code: 2404-038 EAN: 6939554944550 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
WizSense Series outdoor anti-vandal camera. Integrated microphone. SMD Plus smart motion detection and perimeter protection with human and vehicle object categorization. 2 Mpix resolution, smart IR illumination 40 m, lens 2.7-13.5 mm (horizontal angle 108°-30°). Micro SD card slot, audio and alarm I/O. PoE or 12 VDC power supply. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | House |
| Advice | WizSense Series |
| Sensing element | 1/2.8” 2 Megapixel progressive CMOS |
| Light sensitivity | 0.002 Lux@F1.5 (Color, 30IRE) 0.0002Lux@F1.5 (B/W, 30IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, SMD Plus |
| Night mode | true DAY/NIGHT mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Glare | 40 m |
| Lens type | motor |
| Lens | 2.7-13.5 mm |
| Angle of view (horizontal) | 108°-30° |
| Distinction | 2 Mpix |
| Number of pixels | 1920x1080px |
| Frame rate | 25 fps at 2 Mpix |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | SmartPSS Lite software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 120dB |
| Intelligent video analysis | SMD Plus smart motion detection and perimeter protection with human and vehicle object categorization |
| Adjustable functions | BLC, HLC, WDR, AWB, AGC, DNR, ROI, Smart Illumination, Image Rotation, Mirror, Privacy Masking |
| Audio I/O | integrated microphone, 1/1 |
| I/O alarm | 1 channel in: wet contact, 5 mA 3V–5 VDC / 1 channel out: wet contact, 300mA 12V DC |
| SD card | Micro SD (max. 256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE or 12 VDC/Basic: 1.8 W (12 VDC); 2.6 W (PoE) Max. (H.265+intelligence on +WDR +IR on): 6.3 W (12 VDC); 7.2W (PoE) |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Anti vandal | IK10 |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















