IPC-HDBW2241R-ZAS - 2.7-13.5 mm - 2Mpix Starlight, 40m, AI, MIC, SMD Plus, alarm, antiv.
Outdoor anti-vandal IP camera of the WizSense series with a highly sensitive Starlight sensor and SMD Plus artificial intelligence for perimeter protection by detecting people and vehicles. 2 Mpix resolution, smart IR illumination 40 m, motorized...
Product code: 2211-073 EAN: 6923172545664 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Outdoor anti-vandal IP camera of the WizSense series with a highly sensitive Starlight sensor and SMD Plus artificial intelligence for perimeter protection by detecting people and vehicles. 2 Mpix resolution, smart IR illumination 40 m, motorized lens 2.7-13.5 mm (108°-30°), integrated microphone and micro SD card slot, alarm I/O, audio I/O. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | House |
| Advice | WizSense |
| Sensing element | 1/2.8” 2 Megapixel progressive CMOS |
| Light sensitivity | 0.002 lux@F1.5 (Color, 30 IRE) 0.0002 lux@F1.5 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Technology | Artificial Intelligence, Perimeter protection, SMD Plus |
| Night mode | true DAY/NIGHT mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Glare | 40 m |
| Lens type | motor |
| Lens | 2.7-13.5 mm |
| Angle of view (horizontal) | 108°-30° |
| Distinction | 2 Mpix |
| Number of pixels | 1920x1080px |
| Frame rate | 25 fps at 2 Mpix |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | Smart PSS software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| WDR | 120dB |
| Intelligent video analysis | AI artificial intelligence + IVS rules - perimeter protection and motion detection SMD Plus |
| Adjustable functions | AI, IVS, SMD Plus, WDR, 3D DNR, P2P, ROI, AGC, AWB, BLC, HLC, motion detection, etc. |
| Audio I/O | integrated microphone |
| I/O alarm | 1 channel in: 5 mA 3V–5VDC / 1 channel out: 300 mA 12 VDC |
| SD card | Micro SD (max. 256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Power supply | PoE or 12 VDC/1.8 W (12 VDC); 2.6 W (PoE), max. (H.265+intelligence on +WDR +IR on): 6.3 W (12 VDC); 7.2W (PoE) |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| Material | metal |
| Anti vandal | IK10 |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















