IPC-HDBW1230DE-SW - 2.8 mm - 2Mpix, IR illumination 30m, WiFi 2.4 GHz range 80m, anti-vandal
Outdoor WiFi anti-vandal dome camera with fixed lens 2.8 mm (angle 100°) and IR illumination 30 m. Resolution 2 Mpix. WiFi range is 80 m in free space. Micro SD card slot. Motion detection. 12 VDC power supply only. Demonstration videos of the...
Product code: 2205-093 EAN: 6923172539960 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Outdoor WiFi anti-vandal dome camera with fixed lens 2.8 mm (angle 100°) and IR illumination 30 m. Resolution 2 Mpix. WiFi range is 80 m in free space. Micro SD card slot. Motion detection. 12 VDC power supply only. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube .
| Type of device | IP camera |
| Execution | House |
| Advice | Wi-Fi Series |
| Sensing element | 1/1.3” 2 Megapixel progressive CMOS |
| Light sensitivity | 0.025 lux@F2.0 (Color,30 IRE) 0.0025 lux@F2.0 (B/W,30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Night mode | real DAY/NIGHT mode - ICR (IR cut filter) |
| Glare | 30 m |
| Lens type | fixed |
| Lens | 2.8 mm |
| Angle of view (horizontal) | 100° |
| Distinction | 2 Mpix |
| Number of pixels | 1920x1080px |
| Frame rate | 25 fps at 2 Mpix |
| Data compression type | H.265+ |
| Data compression type | H.265 |
| Data compression type | H.264+ |
| Data compression type | H.264 |
| Data compression type | MJPEG |
| Settings | Smart PSS software, DSS Express, DSS Pro, DMSS and IMOU Life applications, web browsers |
| Adjustable functions | DWDR, DNR, P2P, ROI, AGC, AWB, BLC, motion detection, etc. |
| SD card | Micro SD (max. 256 GB) |
| Ethernet | 1 x RJ45 (10/100 Mbps) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 2.4 GHz (IEEE802.11b/g/n), 80 m (in line of sight) |
| Power supply | 12VDC/2-4.9 W (source included in the package) |
| Material | metal cover |
| Anti vandal | IK10 |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















