HY-SA30A-R8 - wireless smoke detector, audio siren 85 dB, LED indication, 868 MHz
Wireless smoke detector for continuous room monitoring. Covering an area of 20 m2–40 m2. Communication on a frequency of 868 MHz. Loud sound signaling 85 dB. LED indication of operation, alarm, error, low battery voltage. A button with the...
Product code: 2312-043 EAN: 6923172582768 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Wireless smoke detector for continuous room monitoring. Covering an area of 20 m2–40 m2. Communication on a frequency of 868 MHz. Loud sound signaling 85 dB. LED indication of operation, alarm, error, low battery voltage. A button with the function of test and silencing the alarm. Low current consumption. When the concentration of smoke around the detector reaches the alarm value, the detector will immediately trigger a visual and audible alarm signal to alert the user to take immediate action. Powered by replaceable battery 3V CR123A lithium battery (integrated), 10 year life.
| Type of device | wireless photoelectric smoke detector |
| Power supply | 1x integrated battery: CR123A, lifetime 10 years |
| Frequency | 868 MHz |
| Temperature detection | chamber with photoelectric sensor |
| LED indicator | LED indication of operation, alarm, error, low battery voltage |
| Audio signaling | sound siren 85 dB |
| Installation | on the ceiling, covering an area of 20 m2–40 m2 at a maximum height of 8 m |
| Design of the cover | PC and ABS plastic |
| Certificate | TÜV and CE, EN 14604:2005+AC:2008 |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















