ARD1233-W2(868) - AirShield wireless PIR detector, PET immunity 18kg, range 12m, 90°
Wireless infrared passive detector with a range of 12 m/90°, PET immunity up to 18 kg, sensitivity adjustable in 3 levels, digital temperature compensation, ambient temperature measurement, white light filter: 2000 lx, installation height: 2.2 m,...
Product code: 2308-296 EAN: 6923172504913 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Wireless infrared passive detector with a range of 12 m/90°, PET immunity up to 18 kg, sensitivity adjustable in 3 levels, digital temperature compensation, ambient temperature measurement, white light filter: 2000 lx, installation height: 2.2 m, LED status indicator, tamper protection against unauthorized manipulation, 868 MHz wireless technology, data transmission security with AES-128 encryption, transmission distance: 1600 m (open space), support for automatic switching of RF channels, two-way detector with full motion detection, remotely configurable via app, easy installation , power supply: 1 x CR123A battery, service life 4 years.
| Type of device | wireless PIR motion detector with PET immunity |
| Power supply | 1 x CR123A battery, life up to 4 years |
| Frequency | 868 MHz, two-way wireless technology, AES-128 encryption |
| Signal range | up to 1600 m (free terrain) |
| Detection | PIR + PET immunity |
| PIR range | 12 m |
| Angle of view (horizontal) | 90° |
| PIR detection sensitivity | automatic / high / filtering animal alarm up to 18 kg |
| Backlight compensation | white light filter: 2000 lx |
| LED indicator | LED status indicator |
| Signaling | signal level indicator |
| Function | support for automatic switching of RF channels, digital temperature compensation |
| Tamper | protection against unauthorized manipulation |
| Installation | installation height: 2.2 m |
| Design of the cover | plastic |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















