HAC-HDBW1200EA-S6 - 2.8 mm - 4in1, 2Mpix, IR 40m, DWDR, Super adapt, anti-vandal
Lite Series outdoor anti-vandal camera. IR LED 40 m. Fixed lens 2.8 mm (angle 102°). 2 Mpix resolution, range up to 800 m via coaxial cable, metal cover. Demonstration videos of the manufacturer Dahua on youtube . The Super adapt algorithm...
Product code: 2311-085 EAN: 6923172594853 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
The Super adapt algorithm automatically adjusts the image parameters so that the camera provides the best possible image in all lighting conditions.
| Type of device | HDCVI camera |
| Execution | House |
| Advice | Lite Series |
| 4 in 1 | Yes |
| Sensing element | 2 MP CMOS |
| Light sensitivity | 0.01 lux@F2.0 (Color, 30 IRE) 0.001 lux@F2.0 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Night mode | true DAY/NIGHT mode - ICR (mechanical infrared light filter) |
| Glare | 40 m |
| Lens type | fixed |
| Lens | 2.8 mm |
| Angle of view (horizontal) | 102° |
| Distinction | 2 Mpix |
| Number of pixels | 1920x1080px |
| Frame rate | 25 fps at 2 Mpix |
| Settings | from recorder (CoC) |
| Adjustable functions | DWDR, DNR, AWB, AGC, BLC, HLC, Super Adapt, Illumination Mode, Mirror, Privacy Masking |
| Power supply | 12 VDC ±30%/max.2.8 W |
| Material | metal |
| Anti vandal | IK10 |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















