ARD912-W2(868) - AirShield wireless flood detector, temperature measurement, for floor
Wireless flood detector for easy installation is used to detect water and subsequently signal the alarm system and all users, LED indication of status, pairing, alarm, ambient temperature measurement, adjustable sensitivity, two-way communication...
Product code: 2309-162 EAN: 6923172557247 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Wireless flood detector for easy installation is used to detect water and subsequently signal the alarm system and all users, LED indication of status, pairing, alarm, ambient temperature measurement, adjustable sensitivity, two-way communication 868 MHz and AES-128 encryption, communication range up to 1.2 km (free terrain), powered by an integrated battery 1x CR123A (lifetime 3 years when activated 1x per day), internal design, IPx5 protection.
| Type of device | wireless flood detector |
| Power supply | 1x CR123A (lifetime 3 years when activated 1x per day) |
| Frequency | 868 MHz, AES-128 encryption |
| Signal range | up to 1200 m (free terrain) |
| Temperature detection | yes, ambient temperature measurement |
| LED indicator | LED indication of status, pairing, alarm |
| Function | support for automatic switching of RF channels, remotely configurable using the application |
| Design of the cover | plastic |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















