525DM VISION AM - PIR + MW + ANTIMASKING
The Vision 525DM dual detector has the same features as the Digigard 55 PIR detector and is supplemented by another detection - a modern microwave detector. Both detection principles work in synergy and complement each other, in addition, the MW...
Product code: 1106-038 EAN: 8595584618625 Producer: PARADOX
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
The Vision 525DM dual detector has the same features as the Digigard 55 PIR detector and is supplemented by another detection - a modern microwave detector. Both detection principles work in synergy and complement each other, in addition, the MW component also contains protection against unwanted shading of the detector - ANTIMASKING. The processing of both signals is fully digital and makes it possible to significantly reduce the occurrence of false alarms.
| Detector type | digital PIR + MW |
| PIR sensor | dual |
| PIR detection sensitivity | two adjustable levels |
| Antimasking | active MW |
| Power supply | 9 - 16 V = |
| Current consumption | 30 mA |
| Mounting height | 2 - 2.7 m |
| PIR range | 14 m, 90 ° |
| MW range | 6 - 38 m, 110 °, trimmer adjustment |
| Alarm output | NC, 28 VDC, 150 mA |
| Tamper exit | NC, 28 VDC, 150 mA |
| Detection speed | 0.2 to 7 m / s |
| Optical indication | green / yellow / red / blue LED |
| Cover color | white |
JET DTM - PIR + MW + ANTIMASK
54,77 €

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















