JET DTM - PIR + MW + ANTIMASK
Dual infra-passive detector with fully digital signal processing and MW detection with a range of 15 m / 90 °, including active infrared antimasking. There is pet immunity, bottom vision, tamper removed from the wall. Sensitivity adjustable in 2...
Product code: 1911-056 EAN: 8595584648639 Producer:
- Description
- Product inquiry
Dual infra-passive detector with fully digital signal processing and MW detection with a range of 15 m / 90 °, including active infrared antimasking. There is pet immunity, bottom vision, tamper removed from the wall. Sensitivity adjustable in 2 levels, digital automatic pulse counter, temperature compensation, high resistance to RF interference.
| Detector type | digital PIR + MW + AM |
| Detector connection | relay |
| Usage (environment) | internal |
| PET immunity | yes, 12/25 kg |
| Sensor | quad |
| Sensitivity | two adjustable levels |
| Power supply | 10.5 - 15 V = |
| Current consumption | min. 10 mA, max 11 mA |
| PIR range | 15 m, 90 ° |
| MW range | 15 m, 90 ° |
| Frequency of MW part | 9.35 GHz |
| Alarm output | NC, 24 VDC, 100 mA |
| Antimasking | active IR |
| Antimasking | shading up to 10 cm, spraying |
| Antimasking output | NC, 24 VDC, 100 mA |
| Cover tamper | Yes |
| Tamper removed from the wall | Yes |
| Tamper exit | NC, 24 VDC, 100 mA |
| Mounting height | 2.2 - 2.7 m |
| Optical indication | blue LED |
| Cover color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















