321211, FAB Profi - el. Reverse opener with 12V DC/270mA signaling
An Assa Abloy electromechanical lock that passes over the top latch of a conventional lock and is fitted to door frames. When voltage is applied it is LOCKED, when voltage is removed it unlocks. A 250mm long faceplate is included for fixing the lock...
Product code: 2406-026 EAN: 8595584662185 Producer: ABLOY
- Description
- Product inquiry
An Assa Abloy electromechanical lock that passes over the top latch of a conventional lock and is fitted to door frames. When voltage is applied it is LOCKED, when voltage is removed it unlocks. A 250mm long faceplate is included for fixing the lock to the door frame. The opener is also fitted with a micro switch with terminal block to fully replace the additional mag contacts installed on the door. The length of the actual lock body with signal is 9 mm longer - micro switch.
| Type | electromechanical reversing lock with signalling |
| Power supply | 12 V DC |
| Current consumption | 270 mA |
| Door opening time lock | unlimited |
| Features | breakaway resistance 350 kg |
| Features | adjustable latch range 4 mm |
| Front panel | included |
| Package contents | lock, 250mm long bar |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















