2411, FAB Profi - standard electric opener, 24 V AC / DC
Electromechanical lock Assa Abloy, which passes through the upper latch of a conventional lock and is mounted in the door frame. Unlocked when voltage is applied. The delivery includes a long front panel, which is used to attach the lock to the door...
Product code: 2104-023 EAN: 8595584654326 Producer: ABLOY
- Description
- Product inquiry
Electromechanical lock Assa Abloy, which passes through the upper latch of a conventional lock and is mounted in the door frame. Unlocked when voltage is applied. The delivery includes a long front panel, which is used to attach the lock to the door frame.
| Type | electromechanical lock |
| Power supply | 24 V AC / DC |
| Current consumption | 24 V AC / 85 mA, 24 V DC / 115 mA |
| Door lock opening time | 24 V / no restrictions |
| Properties | breakage resistance 285 kg |
| Properties | adjustable latch range 4 mm |
| Front panel | part of the shipment |
| Package contents | lock, long bar |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















