11211, FAB Profi - el. opener - low consumption 12 V DC / 230 mA
Low consumption el. Assa Abloy opener, which passes through the upper latch of a standard lock and is mounted in the door frame. Unlocked when voltage is applied. The delivery includes a long front panel, which is used to attach the lock to the door...
Product code: 2008-030 EAN: 8595584653060 Producer: ABLOY
- Description
- Product inquiry
Low consumption el. Assa Abloy opener, which passes through the upper latch of a standard lock and is mounted in the door frame. Unlocked when voltage is applied. The delivery includes a long front panel, which is used to attach the lock to the door frame.
| Type | electromechanical low consumption lock |
| Power supply | 12 V DC |
| Current consumption | 230 mA |
| Door lock opening time | without limits |
| Properties | breakage resistance 285 kg |
| Properties | adjustable latch range 4 mm |
| Front panel | part of the shipment |
| Package contents | lock, long bar |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















