NOUS E3 ZigBee Tuya door and window sensor
With the NOUS E3 ZigBee smart door and window sensor, you can monitor the status of your doors and windows from anywhere and receive notifications on your phone when they are open or closed. You can also create smart scenes and routines to automate...
Product code: 2209-087 EAN: 5907772033876 Producer: NOUS
- Description
- Product inquiry
With the NOUS E3 ZigBee smart door and window sensor, you can monitor the status of your doors and windows from anywhere and receive notifications on your phone when they are open or closed. You can also create smart scenes and routines to automate smart home devices based on sensor triggers. For example, you can set the lights to turn on when you open the door or the thermostat to adjust when you close the window. You can also use the sensor to trigger a smart door lock, smart camera, smart alarm, or any other smart device you have in your home.
Keep track of the activity in your home.
Door and window sensor NOUS E3 ZigBee Tuya
The NOUS E3 smart door and window opening sensor helps you keep your home under control while you're away and helps you with concerns about the safety of your loved ones. The window/door sensor will give you information about all the doors and windows in the house.
Please note that a ZigBee central unit is required for proper functionality. From our offer, for example , CEL-TEC E90-C / NOUS E1 / NOUS E7 .
Ensure the safety and comfort of your loved ones.
The NOUS E3 ZigBee Tuya sensor alerts you when windows and doors open/close and sends notifications to your phone via the Nous Smart Home app. A light or alarm can also be activated when doors/windows are opened.
The door/window sensor consists of two parts and works by sensing changes in the magnetic field. Thanks to their small dimensions, the wireless sensors can be mounted on selected doors or windows using double-sided adhesive tape.
The sensor connects to other smart home devices via the NOUS E1 gateway.
Features of the ZigBee protocol:
- The Zigbee protocol operates at a frequency of 2.4 GHz with good throughput in built-up areas.
- Zigbee devices and sensors consume very little power, resulting in long battery life.
- Devices using the Zigbee protocol will connect to the control panel within 0.2 seconds in the event of a state change. The Wifi device will connect to the Wifi network in about 5 seconds after the status change. ZigBee devices have a huge advantage in automating smart rules.
- Zigbee gateway and Zigbee devices enable much wider and larger data storage of device parameters and history. Door opening history, temperature history, motion detection history stored several months back.
Smart home in your hands!
NOUS Smart Home joined the Zigbee organization, which created huge possibilities to expand the system with new components.
- Integration of more than 11,000 different devices
- 30 different categories (control, air conditioning, monitoring, etc.)
- 10000 smart device manufacturers
- It is being developed daily, adding new features and supported devices
- Available for free for Android and iOS
Special application NOUS SMART HOME - easy installation and trouble-free operation.
Wherever you are, you can be in control of the security of your property!
| Mark | NOSE |
| Certificates | CE, RoSH |
| Material | ABS |
| Dimensions | 56x28x18mm, 30x15x11mm |
| Battery type | CR2, 3V |
| Battery life | 5 years |
| Operating temperature | -10°C ~ +50°C |
| Mass | 29g |
| Operating range | Detection distance: ≤20mm, WiFi distance: max. 90m (free space)) |
| Communication standard | Wi-Fi IEEE 802.15.4 |
| Protocol | ZigBee3.0 |
| System Requirements | Android 4.0 or higher, IOS 8.0 or higher |
| Control from a smartphone | NOUS Smart Home / Tuya Smart |
| Compatibility with voice assistants | Alexa, Google Assistant |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics




















