Night Pearl ORACLE 50 PLUS Blaser - Thermal sight
Night Pearl ORACLE 50 PLUS Blaser - Thermal sight
Thermal sight with a 50 mm lens and a 384x288 px core for observing the object day and night, in fog or even in places with dense vegetation. Wi-Fi connection. Blaser assembly.
The Night Pearl...
Product code: 2NPORACLE50PLUSB EAN: 8594191312360 Producer: Night Pearl
- Description
- Product inquiry
Night Pearl ORACLE 50 PLUS Blaser - Thermal sight
Thermal sight with a 50 mm lens and a 384x288 px core for observing the object day and night, in fog or even in places with dense vegetation. Wi-Fi connection. Blaser assembly.
The Night Pearl ORACLE 50 PLUS thermal sight allows precise aiming of the target when hunting, it can also be used in the field of military, security or police forces. Precise optics and software tested by hunting practice are a guarantee of high quality. Powerful optical magnification offers a great compromise between quality images, a wide field of view and the weight of the device.
A wide range of color palettes allows the user to detect the target depending on different backgrounds and weather conditions, navigating the menu using the ergonomic joystick is fast and user-friendly. Night Pearl ORACLE 50 PLUS has a Wi-Fi connection for taking and viewing photos / videos or watching the observed image in real time via the App on a mobile device.
The Night Pearl ORACLE 50 PLUS thermal sight can be easily attached to a weapon instead of day optics, the package includes a Blaser assembly.
Properties:
- thermal sight (no special permit required)
- easy to mount with Night Pearl Blaser mounting (included)
- durable lightweight body
- user-friendly one-handed operation
- wide selection of image color palettes
- PIP function - picture in picture
- choice of 5 types of intentional syllabi in four colors
- save shooting for up to 5 distances
- integrated ratio rangefinder
- Wi-Fi connection allowing you to take a Photo / Video or view it through the App, watching the observed image in real time
- video output
- power saving mode (depending on available model)
- multilingual menu
- durable for all hunting calibers
- power bank option (see related products below)
Specifications:
| Enlargement | optical 2.5x, digital 2x, 4x, PIP |
| Resolution, core type | 384x288 px, Ceramic ASi, 17µm |
| Lens diameter | 50 mm |
| Lens system | F1: 1 |
| Image refresh rate | 50 Hz (PAL) / 60 Hz (NTSC) |
| Field of vision | 7.4 x 5.6 ° |
| Lens focus | manual |
| Dioptric correction | -5 to +3 diopters |
| Display type | OLED, 1024x768 px |
| Color palette | 10 types |
| Detection range (target 1.7m) | 1800 m |
| Recognition range (target 1.7 m) | 600 m |
| Detection range (target 2.3 m) | 2400 m |
| Recognition range (target 2.3 m) | 800 m |
| Power supply | 2 pcs CR123 |
|
Battery life |
Up to 5 hours depending on ambient conditions, power bank option ( Our Tip: to extend the hunting experience up to 9.5 hours, we recommend purchasing the Night Pearl 16650 battery adapter for the Night Pearl ORACLE thermal sight, allowing you to insert more powerful 16650 batteries) |
| Operating temperature | -40 ° C / + 60 ° C |
| Dimension | 210 mm x 70 mm x 63 mm |
| Weight without batteries | 520 g |
| Guarantee | 36 months |
Package contents:
Night Pearl ORACLE 50 PLUS, user manual, protective case, Night Pearl Blaser mounting , 2 pcs CR123A batteries, USB cable, video cable, eyepiece, cleaning cloth
Note : The valid legislation of the Czech Republic does not require any permission for the use of thermal imaging sights. When using this device outside the territory of the Czech Republic, always follow the valid legislation of the given country!
Current model lines may vary!

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















