Night Pearl FOX 19 HUNT Wi-Fi - Thermal sight
The Night Pearl FOX thermal imaging sights are a great choice for customers who demand perfect image quality, proven technology and an excellent price. An important advantage of Night Pearl FOX thermal sights is the compact body design while...
Product code: 2NPFOX19HUNTW Producer: Night Pearl
- Description
- Product inquiry
The Night Pearl FOX thermal imaging sights are a great choice for customers who demand perfect image quality, proven technology and an excellent price. An important advantage of Night Pearl FOX thermal sights is the compact body design while maintaining a recoil-resistant construction. These features do not occur very often with thermal imaging sights of the same class.
Properties:
- thermal sight (no special permit required)
- easy to mount with Weaver mount (we recommend purchasing the Night Pearl FOX Weaver (Picatinny) or Night Pearl FOX Blaser quick mount)
- lightweight compact body resistant to kickback
- user-friendly three-button operation
- four color palette image
- display brightness adjustment
- adjust the brightness, sharpness and contrast of the image
- PIP (picture in picture) function
- white mode setting
- ratio rangefinder
- choice of 8 types of intentional syllabi in four colors
- shooting with the easy One Shot Zero method
- defective pixel compensation function
- shooting for 4 different options according to distance, type of weapon, caliber, etc.
- take pictures and videos
- Wi-Fi for transferring captured files to external devices
- APP support
- possibility to use external power supply
- service in the Czech Republic!
Technical specifications:
| Enlargement | 2.3x optical, 4x digital |
| Resolution, core type | 256x192px, VOx, 12μm |
| Lens diameter Ø | 19 mm |
| Image refresh rate | 25 Hz |
| Display type | 1280x768 px, LCOS |
| Field of vision | 9.2 ° x 6.9 ° |
| Dioptric correction | +/- 5 diopters |
|
Detection distances, m Target 1.7 mx 0.5 m, P (n) = 99% |
986 |
| Image color palette | 4 types |
| Intentional outline | 8 types / 4 colors |
| Ratio rangefinder | Yes |
| Take a photo / video | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Battery | 2 pcs CR123 (3.0 V or 3.7 V) |
| Integrated memory | 32 GB |
| Battery life | up to 4 h |
| USB interface | type C |
| Operating temperature | -20 ° C / + 50 ° C |
| Water resistance | IP66 |
| Dimension | 186x61x61 mm |
| Weight without battery | 380 g |
| Guarantee | 36 months |
Note: The valid legislation of the Czech Republic does not require any permission for the use of thermal imaging sights. When using this device outside the territory of the Czech Republic, always follow the valid legislation of the given country!
Current model lines may vary!
Package contents:
- Night Pearl FOX 19 HUNT Wi-Fi
- Protective textile cover
- USB-C cable
- Mounting on Weaver rail
- 2 pcs CR123 3V battery
- User manual

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















