LX-802N - outdoor, PIR, day/night, range 24x2m, (PET)
PIR outdoor detector with a narrow range of 2 m and a range of 24 m. There is also a choice between a "classic" fan or a horizontal curtain with animal resistance. By sliding the PCB and adjusting the tilting mirror, it is possible to choose between...
Product code: 2407-639 EAN: 788924080901 Producer: OPTEX
- Description
- Product inquiry
PIR outdoor detector with a narrow range of 2 m and a range of 24 m. There is also a choice between a "classic" fan or a horizontal curtain with animal resistance. By sliding the PCB and adjusting the tilting mirror, it is possible to choose between these two detector characteristics. By using adhesive strips, some detection zones can be masked out. The function of the detector can be conditioned by the ambient light intensity, e.g. for switching lighting at night, activating cameras or the IR illumination of cameras.
| Detector type | PIR |
| Environment | outdoor |
| Anti-masking | no |
| Sensing characteristic | curtain |
| PET immunity | yes |
| PET immunity up to | detector installation height |
| Reach | 24 m |
| Mounting height | 2,5 m / for PET 1,2 - 1,5 m |
| Coverage | 24 x 2 m |
| Power supply | 10,8 - 13,2 V= |
| Max. Current Draw | 25 mA |
| PIR sensor | quad |
| Sensitivity | 3 levels |
| Alarm Output | NC | Cover Tamper | yes, NC |
| Operating temperature | -20 to 50°C |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















