LX-402 - outdoor, PIR, range 12 m
Outdoor PIR detector. Adjustable sensitivity in 3 levels. Detector type PIR Environment outdoor Anti-masking No Sensing characteristic fan PET immunity No PET immunity to detector installation height Range 12 m Mounting height 2.5 m / for PET 1.2 -...
Product code: 2205-059 EAN: 788924080864 Producer: OPTEX
- Description
- Product inquiry
Outdoor PIR detector. Adjustable sensitivity in 3 levels.
| Detector type | PIR |
| Environment | outdoor |
| Anti-masking | No |
| Sensing characteristic | fan |
| PET immunity | No |
| PET immunity to | detector installation height |
| Range | 12 m |
| Mounting height | 2.5 m / for PET 1.2 - 1.5 m |
| Coverage | 12 m, 120° |
| Power supply | 10.8 - 13.2 V= |
| Max. current draw | 25 mA |
| PIR sensor | quad |
| Sensitivity | 3 levels |
| Alarm output | NC |
| Cover tamper | yes, NC |
| Operating temperature | -20 to 50°C |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















