HX-40 - outdoor, 2x PIR, pet immunity, range 12 m
Double PIR detector with fan det. characteristic with the possibility of selective masking. High resistance to animals, detection range 4/5.5/9m/ 85°. The package includes a hinged wall mount adjustable ±90°. Detector type 2x PIR Environment...
Product code: 2205-060 EAN: 788924085791 Producer: OPTEX
- Description
- Product inquiry
Double PIR detector with fan det. characteristic with the possibility of selective masking. High resistance to animals, detection range 4/5.5/9m/ 85°. The package includes a hinged wall mount adjustable ±90°.
| Detector type | 2x PIR |
| Environment | outdoor |
| Anti-masking | No |
| Sensing characteristic | fan |
| PET immunity | Yes |
| Range | 12 m |
| Mounting height | 2.5 - 3 m |
| Coverage | 12 m, 85° |
| Power supply | 9.5 - 18 V= |
| Max. current draw | 35mA |
| PIR sensor | 2x quad |
| Sensitivity | 3 levels |
| Alarm output | NC/NO |
| Cover tamper | yes, NC |
| Part of the package | hinged wall mount |
| Operating temperature | -20 to 60°C |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















