K641R+ - LCD ACCESS with built-in card reader
LCD keyboard with a two-line display intended for controlling and displaying information about the status of the DIGIPLEX control panel. The keyboard includes a built-in complete ACCESS CONTROL superstructure access point with a PROXIMITY PARADOX...
Product code: 2312-036 EAN: 8595584661348 Producer: PARADOX
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
LCD keyboard with a two-line display intended for controlling and displaying information about the status of the DIGIPLEX control panel. The keyboard includes a built-in complete ACCESS CONTROL superstructure access point with a PROXIMITY PARADOX reader. The reader is built right inside the keyboard and the card (key ring) is attached in the area of the numeric keys.
| Keyboard type | LCD + PROXIMITY reader |
| Use in the system | control, programming, ACCESS point |
| Addressing the keyboard in the system | unique SN number |
| Language version | Czech |
| Power supply | 14 - 16 V= |
| Current consumption | 120mA |
| Card | PROXIMITY card PARADOX |
| Reading range | 5 cm |
| Firmware | stored in EEPROM memory |
| Display | two-line, 32 characters, backlit |
| Display color | blue |
| Setting the display parameters | backlight, contrast, transcription speed |
| Keyboard programming | on the keyboard or WinLoad |
| Keyboard inputs | 1 x open door detection zone |
| Keyboard inputs | 1 x input Z2 for exit detector |
| PGM output | yes, 1 x transistor for control |
| PGM output | lock, max. load 50 mA |
| Opening the door lock | yes, one application of catra |
| Turning on the system using a card | yes, double swipe card |
| Shutting down the system using the card | yes, one swipe of the card |
| Displaying system status | on the LCD display |
| Displaying the status of zones | on the LCD display |
| Ready/power on indication | green/red LED |
| AC power indication | yellow LED |
| Viewing event history | Yes |
| Chime zones | Yes |
| One-key commands | yes, 14 species |
| Activating panic keys | yes, 3 kinds |
| Cover color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















