JI-111C - IP camera indoor / outdoor 2MP - DOME
Video verification cameras provide the user and the PCO with visual confirmation of what caused the alarm and what is happening in the building. Whenever an event takes a record automatically, the user is in the picture when something happens. Type...
Product code: 0107-458 EAN: 8595614119719 Producer: JABLOTRON
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Video verification cameras provide the user and the PCO with visual confirmation of what caused the alarm and what is happening in the building. Whenever an event takes a record automatically, the user is in the picture when something happens.
| Type of device | Indoor / outdoor IP camera 2MP - DOME |
| Power supply | 12 V DC alternatively from PoE 802.3 af (48V) data connection |
| Current consumption | Current consumption during the day (quiescent): 200 mA Current consumption at night (with IR illumination): 350 mA |
| Lens | Dome 2.8 mm |
| Number of pixels | 2 Mpix |
| Scan resolution | 1 / 2.8 "CMOS |
| Lens type | Mono |
| Angle of view (horizontal) | 115 ° |
| Maximum resolution | 1920 * 1080 points |
| Properties | lens rotation options: 0 ° - 355 ° |
| Communication output | RJ-45 10M / 100M Ethernet |
| IR illumination | 70 ° |
| IR illumination range | max. 30 meters (12x IR LED) |
| Degree of protection | IP67 |
| Weight | 500 g |
| Cover color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics


















