JI-114Z - Ethernet PoE hub - 4 port
An Ethernet hub is used to easily and quickly expand a local area network. It is equipped with four powerful PoE ports for data connection and power supply of JABLOTRON IP cameras with one cable. The hub supports both 10 Mbps and 100 Mbps networks....
Product code: 0110-137 EAN: 8595614123921 Producer: JABLOTRON
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
An Ethernet hub is used to easily and quickly expand a local area network. It is equipped with four powerful PoE ports for data connection and power supply of JABLOTRON IP cameras with one cable. The hub supports both 10 Mbps and 100 Mbps networks.
| Type of device | Ethernet PoE hub - 4 port |
| Power supply | 51 V DC |
| Max. current | 1.25 A |
| Communication output | 5x RJ-45 10/100 Mbps Ethernet |
| Number of PoE ports | 4 |
| Ports | 1 (first port) Priority port |
| Max. load of one output | 30 W (single pore) |
| Max. output load | 58 W |
| PoE type | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Maximum cable length | 150 m EXTEND Off (10/100 Mbps) 250 m EXTEND On (10 Mbps) |
| Network baud rate | Ethernet: 10 Mbps (Half Duplex) / 20 Mbps (Full Duplex) Fast Ethernet: 100 Mbps (Half Duplex) / 200 Mbps (Full Duplex) |
| Supported protocols | Ethernet: Cat. 3 or higher, UTP / STP Fast Ethernet: Cat. 5 or higher, UTP / STP |
| Network baud rate | 1 Gbps |
| Environment | 10% to 90% humidity without condensation |
| Properties | Storage temperature range: -40 ° C to +70 ° C |
| Degree of protection | IP20 |
| Weight | 300 g |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics


















