JA-180W * - wireless PIR + MW
The detector is designed to detect the movement of people in the interiors of buildings. Thanks to the combination of motion detection and microwave detection, the sensor is highly resistant to false alarms. Type of device wireless combined detector...
Product code: 0101-770 EAN: 8594052537161 Producer: JABLOTRON
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
The detector is designed to detect the movement of people in the interiors of buildings. Thanks to the combination of motion detection and microwave detection, the sensor is highly resistant to false alarms.
| Type of device | wireless combined detector PIR + MW |
| Power supply | Lithium battery type LS (T) 14500 (3.6 V AA / 2.4 Ah) |
| Battery life | approx. 2 years (switch no. 3 in NORM position) |
| Frequency of MW part | 24.125 GHz |
| Working frequency | 868.1 MHz, Jablotron protocol |
| Signal range | up to 300 m (open terrain) |
| Mounting height | 2.5 m above floor level |
| Angle of view (horizontal) | 120 ° / 12 m (with base lens) |
| Weight | 140 g |
| Cover color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















