JA-162PW-AN* - anthracite - wireless PIR + MW
The product is a wireless component of the JABLOTRON 100+ and Mercury system, which is used for the spatial detection of the movement of people in the interior of buildings. Thanks to the combination of PIR and microwave detection (MW), the detector...
Product code: 2309-165 EAN: 8595614129244 Producer: JABLOTRON
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
The product is a wireless component of the JABLOTRON 100+ and Mercury system, which is used for the spatial detection of the movement of people in the interior of buildings. Thanks to the combination of PIR and microwave detection (MW), the detector is highly resistant to false alarms. During detection, the MW detector is activated, which confirms the previous activation of the PIR sensor. The detector with a white lens provides standard resistance to white light at the level prescribed by the standard (up to 6000 lux). The resistance to false alarms is adjustable in two levels for both PIR and MW. The detector has a pulse response and occupies one position in the system. This product is only compatible with JA-103K, JA-107K and JA-102K control panels
| Type of device | wireless combined detector PIR + MW |
| Power supply | 2x lithium battery type CR123A (3 V/ 1500 mAh) |
| Battery life | about 4 years |
| Frequency MW part | 24.125 GHz |
| Operating frequency | 868.1 MHz, Jablotron protocol |
| Signal range | up to 300 m (free terrain) |
| Mounting height | 2.2 - 2.5 m above floor level |
| Angle of view (horizontal) | 90 ° / 12 m |
| Weight | 1125 g |
| Cover color | anthracite |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















